Home Lajme Donald Trump njofton ndalimin e TikTok në SHBA

Donald Trump njofton ndalimin e TikTok në SHBA

379
0
SHARE

Qysh ditën e shtunë, presidenti amerikan Donald Trump, paralajmëroi ndalimin e rrjetit social TikTok.

Trump tha se ai do ta nënshkruante vendimin të shtunën para gazetarëve në bordin e Forcës Ajrore, transmeton Telegrafi.

Platforma mund të përballet me spin-off nga kompania mëmë kineze ByteDance. “Sa për TikTok, ne po e dëbojmë atë nga Shtetet e Bashkuara”, tha Trump të premten.

Trump dhe autoritetet amerikane kanë parashtruar shqetësime të pretenduara për sigurinë që TikTok mund të zbulojë të dhënat e përdoruesve në Kinë, të cilat kompania i ka mohuar gjithmonë.

Por ka gjasa që TikTok edhe të shitet. Sipas disa mediave, blerësit e mundshëm janë tashmë në pritje, duke përfshirë Microsoft.

Aplikacioni vlerësohet rreth 50 miliardë dollarë. /Telegrafi/