Home Sport Arsenali po e rritë “diamantin” kosovar – talenti 8 vjeçar që po...

Arsenali po e rritë “diamantin” kosovar – talenti 8 vjeçar që po kërkohet edhe nga Tottenham e Chelsea

250
0
SHARE

Vitet e fundit talentet kosovar të futbollit kanë filluar të gjejnë vend në ekipet e mëdha evropiane.

Njëri nga ata është 8 vjeçari, Roni Abazi që luan në akademinë e Arsenalit, transmeton Indeksonline.

Ai e ka filluar karrierën kur ishte vetëm 4 vjet tek skuadra e quajtur Margate’s. Në një ndeshje që kishte ky ekip kundër Crystal Palacës, Roni kishte shkëlqyer dhe i kishte rënë në sy disa agjentëve.

Dy agjentë të Arsenal kishin kontaktuar me familjen e Ronit dhe e kishin ftuar për prova 3 mujore.

Roni Abazi edhe aty shkëlqeu dhe arriti që të bëhet zyrtarisht pjesë e akademisë së Arsenalit.

Ai luan në pozitën e mesfushorit deh luan për grupmoshat u8 të Arsenalit.

8 vjeçari ka marrë oferta edhe nga skuadra tjera të mëdha të Londrës si Chelsea, Tottenham dhe West Ham, por ai do të vazhdoj të mbetet tek Arsenal.

Me talentin që ka Roni, pas disa vitesh mund të bëhet një nga futbollistët më të rëndësishëm të Kosovës./Indeksonline/